Ana Sayfam Yap

Facebook

Twitter

Grubumuza Katıl (1750) Basında Biz İletişim  

Akciğer Kanseri Tedavisi Ne Aşamada?

Akciğer kanseri ve akciğer kanseri tedavisi konusuna girmeden önce kanser nedir sorusunun yanıtı verelim. Kanser, organları meydana getiren hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Bundan dolayı kanser türleri çoğunlukla oluştuğu dokuya göre isimlendirilir. Akciğer kanseri ise ilk olarak akciğerde, sıklıkla bronşlarda meydana gelir. Yapısal olarak akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğerde bir tümör meydana getirmesidir. Burada oluşan tümör ilk olarak bulunduğu ortamda büyür. Fakat sonraki aşamalarda ise yakın dokulara veya dolaşım yolu vasıtasıyla diğer ortamlara yayılarak (kemik, karaciğer, beyin ve benzeri gibi) hasarlara neden olur. Bu yayılma durumu metastaz olarak adlandırılır.


Akciğer kanseri belirtileri local belirtiler ve akciğer dışı belirtiler olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Local belirtiler direk akciğere yerleşen kitlenin (tümör) ve onun bölgesel lenf bezleribe metastazlarının meydana getirdiği; öksürük, nefes darlığı, balgam çıkarma, göğüs, omuz, sırt veya kol ağrısı, kan tükürme, ses kısıklığı, yüz ve boyunda oluşan şişkinlikler, hırıltılı nefes alma ve benzeri belirtilerdir. Akciğer kanserinin akciğer dışı belirtileri ise, kitlenin diğer organlara metastazlarına bağlı olabildiği gibi tümörden salınan bazı immünolojik ve hormonal maddelere bağlı da olabilir. Bu akciğer kanseri belirtileri organa özgü olup kemik metastazlarında ağrı, beyin metastazlarında bilinç bozukluğu, kasılmalarla birlikte gelen nöbetler, görme bozuklukları ve benzeri belirtiler olabilir.


Sinsi bir hastalık olan akciğer kanseri, teşhis edildiğinde olguların büyük bir kısmı ileri evre cerrahi sınırını geçmiş olur. Bundan dolayı belirtilerden şüphenildiğinde bir an önce doktora başvurulması akciğer kanseri tedavisinde erken tanı için çok büyük önem taşır.


Solunum yollarının, üst hava yolundan başlayarak ses telleri, trakea, bronşlar ve segmentlere kadar yapılan endoskopik incelemeye bronkoskopi denir. Hava yollarının doğrudan olarak endoskopik kamera vasıtasıyla görüntülenmesi işlemidir. Bundan dolayıdır ki bütün radyolojik değerlendirmelerden farklı bir yöntemdir. Hava yollarının değerlendirilmesi hususunda bronkoskopi en doğru sonucu verir. Girişimsel bronkospi ise hava yolu açıklığının sağlanması amacıyla uygulanan bronkoskopi girişimlerini kapsar. Akciğer kanseri kaynaklı ölümlerin %40’ı hastalığın akciğer komplikasyonlarına bağlıdır. Hava yollarında gelişen kitleye, yani tümöre bağlı tıkanıklık, büyük hava yollarında meydana geldiyse doğrudan boğularak ölmeye sebep olabileceği gibi, daha distalde yani küçük hava yollarında olması durumunda yaşam kalitesi ve performansını etkileyen en belirgin etkenler olarak gereken onkolojik tedavilerin alınmasına engel olmaktadır. Bu tür hastalarda girişimsel bronkoskopi palyatif amaçlı görülse dahi aslında etkin bir tedavi yöntemidir.


Akciğer kanseri tedavisi, hastalığın evresine, kitlenin (tümör) tipine ve hastanın genel tıbbi durumuna göre yapılacak bir değerlendirme sonrasında cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi ve bronş içi tedavi yöntemleri olarak biri veya birkaçı uygulanabilir. Görüldüğü üzere bir akciğer kanseri tedavisi planlamasında birçok bilim dalının ortaklaşa vereceği kararlar çok önemlidir. En yüksek başırı ancak bu koşulda sağlanabilir. Bu tarz bir ortak çalışma “multidisipliner çalışma” olarak adlandırılır. Prof. Dr. Yalçın Karakoca’nın önderliğinde kurulan “Akciğer Kanseri Merkezi” işte bu amaçla kurulmuş bir tanı ve tedavi merkezidir.


Kaynak: http://www.akcigerkanserilazer.com

Etiketler : akciğer kanseri akciğer kanseri tedavisi bronkoskopi akciğer kanseri merkezi
Tarih : 28.06.2012 Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş
Copyright © 2011 Chip Yazılım
Bu sitede kullanılan resim , logo ve banner uygulamaları tamamiyle Chip Yazılım Hizmetlerine aitir.
İzin alınmadan kullanılması yasaktır. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım : Chip Yazılım Hizmetleri
Çakşır Köklü Macun
Yeni Vidyo