Ana Sayfam Yap

Facebook

Twitter

Grubumuza Katıl (1750) Basında Biz İletişim  

Emlak Konut Rekor Talep

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraklerinden Emlak Konut GYO’nun ikinci halka arzı rekorla sonuçlandı. Şirketin satışa çıkardığı hisse senetlerine 2,3 kat talep geldi. 20’nin üzerinde ülkeden 100 kurumsal yatırımcının hisse almak için görüştüğü Emlak Konut GYO, hisseleri 2,50 liradan satışa çıkarmıştı. Şirket geçen haftaki üç günlük talep toplama sürecinde halka arz edilen hisselerin 1,3 milyar dolar değerindeki yüzde 80’lik kısmı yabancılara satma kararı almıştı. Bu hisselere yüzde 49’u Amerika, yüzde 29’u İngiltere olmak üzere aralarında Kanada, Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu 20 farklı ülkeden 2,5 milyar dolarlık talep geldi. Yerli yatırımcılara ayrılan 300 milyon dolarlık hisselere ise 1,2 milyar dolarlık talep geldi.
 
Uzun vadeli yatırımcıları hisse ortağı ettiklerini söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Böylece 50’si yeni olmak üzere 80 yabancı yatırımcı bizim aracılığımızla Türkiye’ye girmiş oldu.” dedi. İkincil halka arzın Borsa İstanbul’a da derinlik katacağını vurgulayan Murat Kurum, ikincil halka arzdan toplam da 3 milyar 250 milyon TL kazandıklarını açıkladı. Şirketin kasasında da 1,5 milyar lira vardı. Emlak Konut GYO ayrıca, halihazırda devam eden projelerinden 3 yıl içinde 3,5 milyar lira kazanacak. Böylece 9 milyar liraya yaklaşan bütçe ile 30 milyar liralık iş yapabilme imkanına kavuşacaklarını açıklayan Emlak GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, İstanbul’un yanı sıra Anadolu’da da konut projelerine ağırlık vereceklerini açıkladı. “Ancak milli hasılanın yüzde 25’ine, vergi gelirlerinin yüzde 40’ına ve ticaretin 3’te 2’sine sahip İstanbul’daki 4 milyon konutun 2 milyonu hâlâ deprem riski taşıyor. Bu şehirde yapacak çok iş var.” dedi. Şirketin gelen para ile hangi projeye para harcayacağının belli olduğu öğrenildi.
 

Etiketler : toki emlak konut
Tarih : 12.11.2013 Facebook da paylaş Google da paylaş Twitter da paylaş MySpace de paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş
YASAL UYARI : Haber sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve fotoğraflar, ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.
Copyright © 2011 Chip Yazılım
Bu sitede kullanılan resim , logo ve banner uygulamaları tamamiyle Chip Yazılım Hizmetlerine aitir.
İzin alınmadan kullanılması yasaktır. Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarım ve Yazılım : Chip Yazılım Hizmetleri
Çakşır Köklü Macun
Yeni Vidyo